Skip to main content

Detail dokumentu

Obsah

Zoznam literatúry

Hodnotenie

[Loading...]
??% ...x hodnotené Čitatelia
Ohodnoťte dielo:
Někdejší křižovnický dům "Červená hvězda" v Karlíně čp. 5 (Soko-lovská 49), jehož fasáda byla na podzim loňského roku obnovena. S politováním je však nutné podotknout, že nebyla vrácena do původ-níhostavu i pěkná empírová arkatura přízemku, znešvařená nevkus-nými portály obchodů.
Zájezdní hostinec "U města Hamburku" , nejvýznamnější empírová budova v Karlíně z let 1828-1829, jejíž fasáda byla koncem roku 1955 o bnovena, při čemž byla porušena jednota stavebního celku s bočními křídly, jejichž omítka byla odlišně tónována. Vedlejší vysoký činžovní dům disharmonuje naprosto s ušlechtilou empírovou stav-bou. Nadto je však jasným svědectvím záměru odstraňovat postup-ně všechny domy empírového Karlína, ležící mimo novou regulační čáru. Střední sdružené okno karlínského domu "U města Hamburku" s plasticky vyvinutým kamenným orámováním, při poslední opravě fa-sády nešetrně zabíleným.
Dům čp. 156 na Cyrilometodějském náměstí v Karlíně, postavený Jos. Schmiedkem roku 1840, jehož fasáda byla obnovena roku 1955. Při předešlé opravě pro účely usídlené zde pobočky Státní spořitelny byla bohužel znehodnocena přízemní arkatura novou bři-zolitovou omítkou.
Karlín ve 40. letech 19. stgoletí. Pohled od Špitálské neboli Poříčské brány přes most příkopu do dnešní Sokolovské třídy Vlevo v popře-dí budova akcízu, za ní v pozadí věž špitálu sv. Pavla. Ruch v po-předí vyjadřuje dobře důležitost výpadové silnice z Prahy, podmiňují-cí hospodářský a průmyslový rozvoj nového předměstí. - Rytina J. Döblera podle kresby Brucknerovy. Postlova rytina Špitálského pole z počátku 19. století před založení předměstí Karlína. Uprostřed zahrady s charakteristickými pumpami, vpravo vrch Žižkov s dosud stojícím glorietem a dnes již zaniklou kaplí sv. Dismase na jeho úpatí, vlevo zeleň zaniklých ostrovů s kos-telem sv. Pavla a prvními empírovými domy na dnešní Sokolovské tří-dě, v pozadí Invalidovna, Hejnovka a vila Sluncová. Někdejší křižovnický dům "Červená hvězda" v Karlíně čp. 5 (Soko-lovská 49), jehož fasáda byla na podzim loňského roku obnovena. S politováním je však nutné podotknout, že nebyla vrácena do původ-ního stavu i pěkná empírová arkatura přízemku, znešvařená nevkus-nými portály obchodů. Zájezdní hostinec "U města Hamburku" , nejvýznamnější empírová budova v Karlíně z let 1828-1829, jejíž fasáda byla koncem roku 1955 o bnovena, při čemž byla porušena jednota stavebního celku s bočními křídly, jejichž omítka byla odlišně tónována. Vedlejší vysoký činžovní dům disharmonuje naprosto s ušlechtilou empírovou stav-bou. Nadto je však jasným svědectvím záměru odstraňovat postup-ně všechny domy empírového Karlína, ležící mimo novou regulační čáru. Střední sdružené okno karlínského domu "U města Hamburku" s plasticky vyvinutým kamenným orámováním, při poslední opravě fa-sády nešetrně zabíleným. Dům čp. 156 na Cyrilometodějském náměstí v Karlíně, postavený Jos. Schmiedkem roku 1840, jehož fasáda byla obnovena roku 1955. Při předešlé opravě pro účely usídlené zde pobočky Státní spořitelny byla bohužel znehodnocena přízemní arkatura novou bři-zolitovou omítkou.

Diskusia

[Loading...]
Žiadne príspevky
Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.